Posty

Wyświetlanie postów z październik, 2024

Wrażenia po mobilnościach - wypowiedzi nauczycieli

Jadąc na kurs do Irlandii spodziewałam się, że spotkam tam przemiłych ludzi, gdyż nie był to mój pierwszy pobyt w tym kraju. Jednak tym razem wizyta w Irlandii przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Po pierwsze Galway Cultural Institute -szkoła, w której odbywał się kurs, to niezwykłe miejsce, gdzie czuje się wszędzie wokół siebie przyjazną atmosferę. Serdeczne powitanie przez władze uczelni, a konkretnie przez panią Celestine Rowland (byłam wzruszona po wysłuchaniu przemówienia), interesujące lekcje języka angielskiego prowadzone przez lektorów-profesjonalistów, rozmowy z nauczycielami (nie tylko w czasie lekcji), personel szkoły służący pomocą w każdej sytuacji i wreszcie ceremonia wręczenia certyfikatów na zakończenie kursu, wszystko to sprawia, że jest to szkoła językowa na najwyższym poziomie, w której studenci mają znakomite warunki, by doskonalić swój angielski. Na uwagę zasługuje także świetny program zajęć dodatkowych, na których mogłam poznać kulturę Celtów, irlandzkie filmy,...

Europejski Dzień Języków - wspaniała okazja, by podzielić się naszym projektem

Obraz
26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków. Z tej okazji nauczyciele języków obcych oraz Samorząd Uczniowski przygotowali w świetlicy szkolnej spotkania dla uczniów, którzy mogli zdobyć informacje na temat języków świata, poznać wskazówki jak skutecznie uczyć się języków obcych, a także sprawdzić swoje umiejętności wymawiając łamańce językowe i biorąc udział w interaktywnym konkursie wiedzy o językach i krajach europejskich. Podczas spotkań przedstawiono także informacje na temat realizowanych projektów unijnych w szkole, a w szczególności projektu finansowanego z programu Erasmus plus, „Wykształcona kadra – pierwszy krok do sieci Erasmus”, w którym bierze udział 10 nauczycieli naszej szkoły. Pani Anna Dominiak podzieliła się informacjami dotyczącymi realizacji projektu, omawiając prezentację pełną zdjęć i z kursów, w których wzięli udział nauczyciele. 

Szkolenie e-twinning - uczymy się kolejnych rzeczy

Obraz
W dniu 2 października w naszej szkole zostało zorganizowane szkolenie z realizacji projektów e-twinning, w którym udział wzięli nauczyciele zaangażowani w realizację projektu Erasmus plus „Wykształcona kadra – pierwszy krok do sieci Erasmus”. Podczas szkolenia ambasadorka programu, pani Magdalena Goc, przedstawiła ofertę programu e-twinning objętego patronatem Komisji Europejskiej, mającego za zadanie pomoc w realizacji projektów szkolnych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych. Omówiła także możliwości, jaki niesie ze sobą aktywne korzystanie z platformy, min. realizację projektów, udział w szkoleniach, dostęp do materiałów edukacyjnych. Liczymy, że zdobyta na szkoleniu wiedza zaowocuje realizacją ciekawych projektów ze szkołami z Polski i Europy. 

St. Paul's Bay, Malta 1/09 - 14/09/2024

Obraz
Na początku września nauczycielka języków obcych odbyła 2 tygodniowy kurs metodyczny w Alpha School of Malta w urokliwej miejscowości St.Paul's Bay, z którą związana jest historia św. Pawła.  Podczas zajęć w szkole omawiane były nowoczesne narzędzia i platformy do pracy podczas zajęć lekcyjnych, pracy samodzielnej ucznia czy tworzenia wspólnych projektów.  Raz w tygodniu odbywał się tzw. off - site training, podczas którego kursanci zwiedzali ciekawe miejsca Malty, zapoznawali się z jej historią i kulturą. W ramach takich zajęć odwiedzili kino Malta 3D, gdzie wyświetlony został film przedstawiający historię Malty, ze szczególnym uwzględnieniem jej losów podczas II wojny światowej oraz podziemne katakumby św. Pawła wraz z muzeum historii początków wyspy. Zorganizowany został także spacer po stolicy wyspy - mieście Valletta.  Dodatkowo nauczycielka wzięła udział w zajęciach z technik radzenia sobie ze stresem oraz szeroko pojętego "wellbeing", czyli dobrostanu nauczyciela, ...

St. Julians, Malta 1/09 - 14/09/2024

Obraz
Kolejna grupa nauczycieli naszego Zespołu zakończyła szkolenie w ramach projektu: Wykształcona kadra - pierwszy krok do sieci Erasmus finansowanego z programu Erasmus + w sektorze edukacji szkolnej. Nauczycielki brały udział w kursach języka angielskiego w  European School of English  w miejscowości St. Julians, poznawały też systemy edukacyjne innych krajów UE w ramach spotkań grup międzynarodowych. Udział w szkoleniach stał się okazją do poznania kultury i tradycji nie tylko Malty, ale również krajów innych uczestników kształcenia. Podczas pobytu na Malcie był czas również na zwiedzanie oraz zapoznanie się z historią wyspy.  Zdobyte na Malcie wiedza i umiejętności przyczynią się do podniesienia poziomu atrakcyjności zajęć dydaktycznych w ZST.

Limassol, Cypr 12/08 - 23/08/2024

Obraz
W sierpniu nauczyciel matematyki wziął udział w 2 - tygodniowym kursie języka angielskiego ogólnego w szkole Epicalter Holdings LTD - English in Cyprus, w miejscowości Limassol. Nauka języka angielskiego w międzynarodowej grupie była świetną okazją do nawiązania kontaktów z nauczycielami z innych państw europejskich oraz wymiany doświadczeń edukacyjnych. Natomiast popołudnia na pięknej słonecznej wyspie zachęcały do zwiedzania i odkrywania jej zakamarków, jak również zagłębieniu się w kulturze i zwyczajach mieszkańców Cypru. Rozwój językowy nauczycieli otwiera przed nimi szansę na zaangażowanie się w realizację projektów ze szkołami z innych krajów i tym samym uatrakcyjnienie zajęć lekcyjnych. 

Galway, Irlandia 7/07 - 20/07/2024

Obraz
Irlandia, a konkretnie miasto Galway było miejscem kolejnego szkolenia w ramach projektu realizowanego obecnie w naszej szkole i finansowanego ze środków programu Erasmus plus „Wykształcona kadra – pierwszy krok do sicie Erasmus”, w którym brała udział nauczycielka Zespołu Szkół Technicznych.  Szkolenie obejmowało kurs językowy „General English” i kurs metodyczny CLIL (Content and Language Integrated Learning), czyli metoda zintegrowanego nauczania przedmiotu oraz języka obcego. W szkoleniu uczestniczyli także nauczyciele z Francji, Czech, Hiszpanii i Szwajcarii. W szkole językowej -Galway Cultural Institute zorganizowano również zajęcia dodatkowe, na których uczestnicy poznawali bliżej tradycje i kulturę Irlandii, a w czasie weekendowych wycieczek można było podziwiać uroki zachodniego wybrzeża Zielonej Wyspy.